Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Launchy a ti druzí

By on 16. 4. 2009 in Rozvoj with komentářů 7

Klap. Klap, klap. Klap. Klap-klap. Přesně tolik úhozů mi trvá, než se začne aplikace spouštět, zatímco já mohu pokračovat v práci. Když dojde na zefektivnění pracovních návyků na počítači, jen málokterá věc člověku pomůže více, než když se naučí psát všemi deseti – a také všemi deseti ovládat počítač. Důvod je jasný, jen si spočítejte, kolik pohybů (a času) strávíte třeba jen uložením textového dokumentu:

  1. z klávesnice na myš (nebo touchpad),
  2. kurzorem myši chvíli šmejdit po obrazovce a vyhledat ikonu uložení (což třeba v případě verze Office 2007 může být hledání marné, protože ikona diskety se v primárním nastavení programu na horní liště (tzv. panelu pro Rychlý přístup) nezobrazuje a musíte krizi uložení řešit přes klávesu Office.),
  3. stisknutí levého myšítka,
  4. přesunutí ruky z myši na klávesnici do základní polohy při psaní.

Klávesová zkratka ovšem toto řeší odhadem vteřinu, či dvě při učení se, zlomek vteřiny po týdnu procvičování, automatický pohyb při jakémkoliv psaní delším než 3 minuty po měsíci a půl. Ale o klávesových zkratkách jsem psát nechtěl. Pokud chcete, podívejte se na přehled těch nejzákladnějších.

Stejně jako člověk zkratkami ovládá chování aplikací, může tyto aplikace podobnými zkratkami spouštět. Třeba příklad nahoře. Přesně tolik pohybů prstů mi trvá spuštění Wordu, a to se ještě tou poslední dvojící přepnu zpět do aplikace, kterou jsem právě používal, když mě napadlo, že bych potřeboval Word.

Windowsovské zápasení

Zkratky pro aplikace ve Windows nastavíte jednoduše. (Jinými slovy, zvládli to i moji žáci.) Stačí klepnout na ikonu aplikace pravým myšítkem, v nabídce umístit kurzor do řádku Klávesová zkratka a zvolenou zkratku stisknout. Tímto způsobem si můžete ošetřit hlavní aplikace, které používáte denně. Hlavní nevýhoda ovšem je, že si musíte sérii zkratek nejen nastavit, ale také i pamatovat.

Podobně stačí ve Vistách stisknout klávesu Win a objevíte se v panelu Snadné spuštění – a tady stačí jen klepnout příponu souboru (či část názvu programu) a v panelu Start můžete do libosti vybírat pomocí kurzorových šipek. (Uživatelé Mac asi poznávají funkci Spotlight.)

Pokud Visty nemáte nebo je máte jako já, ale funkce „snadné spuštění“ se vám nelíbí, můžete si pomoci snadno: stačí doinstalovat některou z následujících aplikací.

Launchy

Můj absolutní vítěz. Dlouho jsem se této open sourcové aplikaci bránil, protože mi připadala zbytečná. Ale vzhledem k tomu, že ji dnes doporučuji každému, kdo se se mnou na toto téma chce bavit, můžete posoudit, nakolik bylo její vítězství drtivé. Launchy se navíc „učí“, takže nemusíte nic nastavovat. Po několika spuštěních stejné aplikace stačí stisknout Alt+Space, klepnout první písmeno názvu programu a enter a aplikace se spouští.

Podobnou funkci jako Launchy nabízí i další aplikace, o kterých se moc neví, že vlastně existují. Jestliže vám tedy nevyhovuje mainstream, zkuste se podívat na Keybreeze nebo Keylaunch. Dopředu upozorňuji, ani jednu jsem nepoužíval, takže nemohu zaručit, že fungují.

Trochu jiným přístupem se vydala aplikace

AutoHotKey

Na rozdíl od předchozích umožňuje uživateli nastavení vlastních klávesových zkratek pomocí jednoduchých maker, k jejichž vytvoření stačí naprosto elementární znalost angličtiny. Kromě spouštění aplikací můžete pomocí AutoHotKey nadefinovat zkratky třeba pro textové řetězce, které často používáte. Nepoužíval jsem, nemohu se tedy rozepisovat více. Používáte ji někdo? Anebo některou z výše uvedených?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru