Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak efektivně pročítat internet

By on 22. 4. 2009 in Rozvoj with komentářů 5
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Pokud máte, stejně jako já, potřebu neustálého přijímání informací, rádi se obklopujete novinami, periodiky a ještě k tomu do sebe necháte proudit data z internetových serverů, pravděpodobně jste již pocítili, že zdrojů je příliš mnoho a vašeho času málo.

Naštěstí doba, kdy jsem přepisoval URL odkazy v adresovém řádku prohlížeče, a to jen proto, abych si prošel své oblíbené servery, je už dávno pryč. Dokonce ani nemusím nosit v hlavě všechny ty stránky, z nichž čerpám buď aktuality ze zpravodajství, nebo informace z oblastí mých zájmů (film, média, Apple, time management a GTD aj.). Internet je nejen obrovským „skladištěm“ informací, ale také současně nápomocník při jejich třídění, při jejich správě.

RSS

Jak číst si na internetu a ušetřit maximum času? Ano, pochopitelně se jako první cesta nabízí odběr RSS kanálů. Tzv. RSS čtečky se už zhruba po tři roky těší mohutnému vzestupu (obliby, užití) a způsobů, jak kanály odebírat, je celá škála. Ty nejzákladnější představují přímo internetové prohlížeče, RSS čtečku si tak velmi snadno můžete nastavit přímo v nich. Osobně však tuto formu odběru nepoužívám, neboť neposkytuje tolik funkcí, hůře se spravují a proč to nepřiznat – dávám vždy primárně přednost speciální aplikaci, která co do funkčnosti, ale také co do uživatelského prostředí přichází s něčím navíc.

Vzájemná „rivalita“ mezi nejrůznějšími společnostmi umožňuje, aby si uživatel měl z čeho vybírat, prográmků (RSS Reader) je pro každý z operačních systémů dost. Osobně mám nejdelší/nejlepší zkušenost s NetNewsWire.

Tato, dle všemožných fór, diskuzí, žebříčků, jedna z nejoblíbenějších čteček existuje nejen pro Mac OS X, ale pod názvem FeeDemon i pro Windows. Výhodou NetNewsWire je, že si můžete pro iPhony stáhnout zdarma i jeho mobilní verzi. Obojí se pak automaticky synchronizuje. Přečtete-li si tedy něco ve svém iPhonu, najdete to už jako přečtené i v desktopové verzi.

Sáhnete-li však i po jiných free RSS aplikacích, nebude vás čekat nic tak rozdílného. Největší rozdíly jsou pouze v možnostech prohlížení, například (nyní už také free) program Vienna umožňuje nastavení několika vizuálních stylů zobrazení zpráv a působí ještě o maličko přívětivěji.

Čtení RSS zpráv je pro můj čas zásadním pomocníkem. V programu jsem si do skupin rozdělil zhruba 30 serverů, které tak mám pod dohledem. Nové zprávy procházím maximálně dvakrát denně, nicméně někdy (třeba cestou tramvají) si některé z nich čtu na mobilní verzi. Výhodou je, že i po přečtení zůstávají zprávy přístupné k opětovnému přečtení. A pamatujete-li si pouze nějaké klíčové slovo (ale ne už zdroj a už vůbec ne datum), stačí jej zadat do vyhledávání a článek tak máte zase před očima.

Ke čtení RSS kanálů se stavím jako ke čtení novin. Je to čas na odpočinek, relax. Ne nadarmo nyní firma Acryclic do loga své novinky, RSS reader Times dala obrázek novin a hrnku s kávou. Když už je řeč o Times… jde o první software, který dokázal radikálně změnit podobu RSS čteček. Těm totiž dominuje jakási unifikace – ve fungování, ale i v designu. Times skutečně připomíná listování novinami, lahodí oku a jeho jedinou nevýhodou je, že si jej musíte pořídit za 30 dolarů, aby pro vás čtení RSS zpráv bylo skutečnou pohodou…

Alltop

Mezi další pomocníky, kteří usnadňují čtení na internetu, patří skvělá služba Alltop. Na snadno zapamatovatelné adrese www.alltop.com si můžete založit svůj vlastní účet a z vpravdě gigantického množství periodik/severů si seskládat „hromádku“ přesně podle svých potřeb. V Alltop se velmi snadno listuje, hledá a třídí. Stačí se jednou podívat na jejich videonávod a brzy si na využívání této služby zvyknete. Sympaticky je vyřešeno čtení – můžete totiž nejprve na seznam nových článků pouze najet kurzorem, aby se před vámi objevilo okno se začátkem článku. Pokud vás obsah nijak nezaujme, nemusíte klikat na hypertextový odkaz článku, stačí kurzorem jen přejet o řádek níže a vyskočí nástin dalšího článku. Mnohdy pro vaši základní představu „co je nového“ tento způsob čtení vystačí.

Instapaper

Stalo se vám, že procházíte internet a najednou narazíte na zajímavý článek, jenže nemáte zrovna tolik času, abyste si jej v klidu přečetli? A co když se vám tohle stalo zrovna v práci u služebního počítače? Uložit si adresu odkazu jako záložku je nepraktické už ze dvou důvodů. Zaprvé byste si ten článek mohli přečíst pouze na prohlížeči a počítači, na kterém jste si adresu dali uložit. Zadruhé se vám takto mohou záložky rozmnožovat do neutěšitelných (a nepřehledných) rozměrů. Jak z toho ven?

V tomto případě si bez váhání založte účet na www.instapaper.com. Tato prosťounká webová stránka je zde od toho, abyste se kdykoliv a odkukoliv dostali ke článkům, které vás zaujaly. V prohlížeči stačí mít ikonku „Read Later“ a když narazíte na zajímavý článek, na ikonku kliknete. Během vteřiny se vám článek uloží na váš účet Instapaperu. Pokud na prohlížeči nemáte onu ikonku (třeba jste na počítači, který není ani služební, ale třeba někde v internetové kavárně), stačí si adresu manuálně připojit na své stránce Instapaperu.

Dalším velkým plus je aplikace pro iPhone. Po spuštění aplikace totiž můžete všechny vámi uložené články číst. Jejich načtení je bleskurychlé, neboť se vám zobrazí oproštěné od všemožných obrázků, flash animací apod.

Jednoduché, praktické, účinné.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru