Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Tree – mezi mapou a osnovou

By on 11. 3. 2009 in Nástroje with komentáře 3

Kdo hledá, najde. Aspoň na Internetu to myslím platí dokonale. Našel jsem konečně aplikaci, která splňuje mé představy o nástroji na strukturování myšlenek. Jmenuje se Tree. Věřte nebo ne: čím nenápadnější název, tím silnější nástroj. Bohužel, zatím jen pro operační systém OS X 10.5 na počítačích Apple.

Tree je vlastně křížencem outlineru („osnovače“, „osnovovače“, či prostě „tvořiče osnov“?) a mindmapperu. Lze jej použít pro tvorbu strukturované osnovy rozsáhlejšího textu, kdy se hierarchická struktura vytváří podobně jako například ve Wordu, OmniOutlineru či jiných outlinerech, ale stejně tak můžeme pracovat v režimu stromového náhledu (=de facto myšlenkové mapy), kdy se větve struktury zobrazují vpravo, a to v sloupcích nastavitelné šířky, čímž vytvářejí přehledný strom. Mezi oběma pohledy lze přepínat – a teď se podržte – nejen v rámci celého dokumentu, ale také na jednotlivých úrovních osnovy. Přiložené obrázky myslím ilustrují funkce programu dosti názorně.

První obrázek znázorňuje stromový pohled na mapu „Jak sbalit ženu“. Šířka sloupců je nastavitelná podobně jako v tabulkovém procesoru. Text poznámky pod každým bodem osnovy může být a nemusí – stejně tak lze vypnout jeho zobrazení. Barvy uzlů lze měnit, volba barvy však neovlivní barvu podstromu.

(klikněte pro zvětšení)

Na druhém obrázku vidíme osnovu, tedy „pod sebou“ strukturovaný text.

(klikněte pro zvětšení)

Třetí obrázek obě možnosti zobrazení kombinuje. Některé položky jsou skryté, čehož lze docílit jednoduchým kliknutím na značku u úrovně osnovy. V nastaveních můžete globálně (pro celý text či strom) zapnout a nastavit formát číslování položek.

(klikněte pro zvětšení)

Oklikou se vracíme přímo do jádra GTD – pokud si takto uděláte seznam úkolů, můžete zapnout „checkboxy“, a osnova/strom pak funguje i jako velmi jednoduchý strukturovaný seznam úkolů či projektů, kde se položky „plní“ zaškrtnutím:

Editace hotové osnovy je velice jednoduchá: stačí myší přetáhnout danou větev či text na jiné místo. Soubory lze z Tree exportovat do OPML – ani po více pokusech přenosu souborů mezi různými programy jsem nenarazil na problém s kompatibilitou. Je nutné zmínit, že program je tak jednoduchý, jak je to jen účelné – celková velikost souboru po stažení je 1,9 MB – a spouští se podle toho taky velmi rychle.

Tree si můžete stáhnout v trial verzi na webu Top of Tree. Bude vám však fungovat jen do 25 položek, plná verze stojí cca 900 Kč. Znáte podobně šikovnou aplikaci křížící vlastnosti outlineru a mindmapperu pro PC?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru