Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Pět (a půl) řešení pro synchronizaci dat

By on 27. 3. 2009 in Nástroje with komentářů 7

Nedokážu si představit nic horšího, než když člověk přijde do práce a zjistí, že zapomněl všechny dokumenty, které si včera v noci vytvořil na počítači. Nadějný produktivní den se změní v neproduktivní dopisování, protože přesvědčit třeba manželku, aby vám všechny potřebné dokumenty poslala, je úkol rovnající se sysifofskému usilí. S trochou nadsázky můžu prohlásit, že v mém případě by se jednalo o úkol více než nesplnitelný, mnohdy si totiž ani nepamatuji, které do kterých dokumentů jsem vlastně zasáhl – a ani kam jsem uložil ty nově vytvořené.

Jedním z řešení je ukládat si složky na přenosná „média“ (např. USB flashdisk). Není to nic složitého, posuďte sami:

Vytvořit soubor – Uložit – Upravit – Nahrát (zkopírovat) na USB disk – Stáhnout do druhého počítače – Upravit – Uložit – Nahradit stávající soubor na USB disku – doma přehrát zpátky (…).

Nic jiného než série jednoduchých kroků, ale upřímně, kdo má čas ji opakovat u všech souborů, které třeba jen minimálně upravoval. A navíc, kdo na to má pořád pamatovat? Psát přímo na flashdisk se nevyplatí, už se mi několikrát stalo, že byl soubor při x-tém přeuložení poškozen a já jej musel zčásti tvořit znovu. Ve výsledku se nikdy neubrání duplicitním položkám – a pokud jste byť jen minimálně přičichli k práci na stejné věci na různých místech, asi mi dáte za pravdu, že není nic horšího.

Naštěstí i pro takové zoufalce existují různá řešení. Jedním z nich může být synchronizace složek v různých počítačích. V následujícím přehledu se můžete podívat na 5,5 aplikací především pro systém Windows. Tři z nich jsem používal a zatím můžu říci, že co jsem potřeboval, to zvládly hravě. Zbývající dvě se ve výčtu objevují, neb se na poli bezplatných synchronizačních nástrojů považují za špičku.

Windows Live Sync

uvítací stránka Windows Live Sync

Windows Live Share (původně FolderShare) nabízí bezplatnou synchronizaci 10 knihoven a 10,000 souborů.  Abyste jej mohli používat, musíte mít samozřejmě své Live ID.  Potom stačí už jen stáhnout a nainstalovat doplněk WinLive služeb. Program se instaluje mezi WindowsLive aplikace, takže pokud se vám nezvýrazňují nové položky v nabídce Start, možná ji budete chvíli hledat. Potom už jen stačí doklikat se do složek, které chcete začít synchronizovat a použít příkaz „Synchronizovat složku zde“. Pozor! Chcete-li používat tuto službu, počítače obsahující synchronizující se položky musí být on-line, takže se jedná o aplikaci vhodnější spíše pro sítě. Jestliže vám tedy toto řešení příliš nevyhovuje, zvažte, nenahradit Live Share službou

Windows Live Mesh

hlavní nabídka aplikace Live Mesh

Windows Live Mesh (prozatím ve funkční beta-verzi, proto ta polovina v názvu), která vedle synchronizace podobné Live Sync umožňuje také pracovat v prostředí virtuální pracovní plochy s 5 GB prostoru zdarma. Stejně jako u Sync i zde je k synchronizaci potřeba doinstalovat LiveMesh a mít své Windows Live ID. (Live Mesh jsem rozdýchal asi před týdnem, takže se v něm zatím rozkoukávám. Ale to, co jsem dosud viděl, mě zatím příjemně překvapilo.)

Dropbox

dropbox funkcionalita

Dropbox patří v současné době mezi nejpopulárnější aplikace synchronizace přes web. Překvapivě každý, s kým jsem kdy o synchronizaci souborů přes web mluvil, s ni minimálně chvíli koketoval. Za popularitou velmi pravděpodobně za to může fakt, že na rozdíl od následující Syncplicity umožňuje synchronizovat data jak z Windows, tak i OS X a Linuxem. Jedinou nevýhodu Dropboxu způsobuje to, že si v počítačích musíte vytvořit složku Dropbox, jejíž obsah se bude synchronizovat. Ve výsledku se tak velmi pravděpodobně neubráníte duplicitě souborů. A jak už jste asi odhadli v textu, Dropbox jsem osobně nezkoušel.

Syncplicity

Třetí aplikace Syncplicity, s níž nemám osobní zkušenost a byla mi známým doporučena jako „nejefektivnější řešení pro synchronizaci, se kterým jsem se setkal“, umožňuje synchronizaci přes web ve dvou verzích – zdarma a placené. Zdarma verze vám nabízí 2 GB prostoru a propojení dvou počítačů, placená verze ($ 9.99/měsíc, $ 99/rok) potom 50 GB a neomezený počet počítačů. na rozdíl od Dropboxu ovšem běží jen na platformě Windows. I v této aplikaci můžete do složek a souborů vstupovat také on-line prostřednictvím webového prohlížeče (aniž by musely počítače být oba zapnuté, což například u Live Sync možné není).

SyncToy

Občas se nevyhnu okamžikům, kdy potřebuji pracovat na i ostatním kolegům přístupných laptopech ve škole a na jiných místech, které nejsou připojeny on-line. V tomto případě člověk nejčastěji přenáší data pomocí USB flashdisku . Pokud si nedá pozor, dopadne jako v nahoře uvedeném hodně nadneseném popisu – bude zmateně kopírovat a ukládat, nahrazovat a stahovat.

SyncToy 2.0 umožňuje synchronizovat složky jak v síti, tak i na USB flashdisku. Nejvíce času zabere nadefinování sdílených složek. Funkce Synchronize vám umožní obsah složek synchronizovat, Echo kopírovat nové soubory zleva doprava a kopírovat nebo mazat soubory v tomtéž směru. Třetí možnost Contribute potom umožňuje kopírovat obsah, ale nebude vám obsah složek promazávat. Jakmile složky nadefinujete, úplně postačí stisknout tlačítko Run a počítač se o ostatní postará sám. Program používám především pro přenos poznámkových bloků aplikace OneNote ze stolního počítače na laptop a musím říci, že mě velmi příjemně překvapil. Zvládá dokonce změnit byť i jen jednu malou poznámku vloženou na některou ze stránek poznámkových bloků. Jediné, co mi vrtá hlavou, je to, jak dlouho to moje stará, unavená flaska vydrží.

Toucan Portable

prostředí aplikace Toucan

Ne vždy můžete na firemních sítích instalovat různé doplňky či programy. Pro tento případ by se vám mohla hodit ne příliš známá aplikace Toucan, která kromě synchronizace nabízí také backup a šifrování dat 256-bitovým AES. Můžete jej buď instalovat na pevný počítač anebo využít verzi portable a nainstalovat si ji na USB flashdisk. Jediným zádrhelem byl z mého pohledu neočekávaný krok při vytváření knihovny synchronizovaných složek – nejprve je nutné vytvořit knihovnu, teprve potom do ní můžete přidávat složky. (Absolutně logické, ale tehdy jsem měl pocit, že něco nefunguje.)

Stručný přehled několika nástrojů na synchronizaci dat zdarma se blíží ke konci. V některém z dalších příspěvků určitě zazní něco i o zálohování dat pomocí dalších služeb. Zmínil jsem to, co používám já. Ale tak by mě zajímalo, jak řešíte synchronizaci dat vy?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru