Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

MonkeyGTD – ultra-přenositelný organizer GTD

By on 25. 3. 2009 in Nástroje with komentářů 13

Přestože se to může v dnešní době synchronizovatelných „chytrých“ telefonů a iPhonů a kdovíjakých dalších hračiček zdát prapodivné, stále ještě existují lidé, (kteří jej nemají) a potřebují spouštět svůj gtd organizer na více různých, vzájemně nijak nepropojených počítačích. Aby to bylo ještě zajímavější, tyto počítače nemusí být 100 % online a ještě k tomu do nich nemohou nic instalovat. Huh, noční můra, že?

Požadavky podobného člověka na organizér zní:

  • maximální přenositelnost (pokud možné na USB flashdisku),
  • použitelnost bez instalace,
  • musí se to rozjet i na plečce s Win 98.

Jedním z nabízených řešení (o dalších později) jsou i organizéry postavené na „technologii“ tiddlywiki.

Pro neznalé: TiddlyWiki [tajdliviki] je snadno editovatelná webová stránka, která v sobě obsahuje předem naprogramované příkazy pro … úplně všechno. Protože se z hlediska „programu“ jedná o HTML, JavaScript a CSS, spustíte ji na jakémkoliv počítači, kde je nainstalovaný běžný webový prohlížeč. (U některých se musí jen trochu upravit nastavení zabezpečení spouštění skriptů.) Běžný uživatel nemusí znát ani jeden z předchozích jazyků a pokud chce nějak formátovat obsah, stačí se naučit pár standardních příkazů. Podrobnější vysvětlení najdete na celkem přehledných stránkách Petra Chlebka vytvořených právě pomocí tiddlywiki.

Dopředu upozorňuji,. že ovládání programu je velmi snadné a naučit se to může kdokoliv. Nemluvím z hladu, mí deváťáci zkoušeli pracovat s  tiddlywiki http://www.tiddlywiki.com/ poznámkovým blokem a 10 minut dokázala celá skupina vytvářet jednotlivé poznámky (v terminologii tiddlywiki „tiddlery“), upravit text na tučný a kurzivu, vytvořit nadpis, oštítkovat a uložit poznámku, tuto poznámku znovu vyhledat a dále upravit. Víc běžný smrtelník pro práci s programem asi ani nepotřebuje.

Pro GTD existuje několik různých variant. Za zajímavosti jsem vyzkoušel většinu z nich a nejdéle (měsíc) jsem vydržel používat RC GTD TiddliWiki a nečekaně u jedné z těchto aplikací i zůstal MonkeyGTD (už přes půl roku). Na rozdíl od přechodchozích mě, člověka zhýčkaného používám gmailových „labels“, tato získala právě velmi efektivním použitím tagů („štítků“). (Natolik, že jsem si více než 3 měsíce hrál i s poznámkovým blokem Monkey Pirate TiddliWiki.)

pracovní plocha MonkeyGTD

Obr. 1 Pracovní plocha MonkeyGTD při prvním spuštění aplikace.

Obr. 2 Tiddlery pro další krok a projekt

Pozn. Používání programu je opravdu velmi snadné, ale pokud bude mít někdo zájem a nebude mu stačit velmi podrobné vysvětlení gtd.xfor.sk, vytvořím eventuálně někdy v budoucnu jednoduchý návod.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru