Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Google Tasks: tohle mi vážně chybělo

By on 18. 3. 2009 in Nástroje with komentáře 4

Když začátkem března Google zprovoznil mobilní rozhraní pro svůj tři měsíce starý úkolovník Tasks, můj účet na Remember the Milk definitivně zpustl.

RTM je nepochybně sofistikovanějším nástrojem než Google Tasks (zprovoznění je popsáno zde). Pro moji dezerci však bylo zásadní, že Tasks umožnuje účinné propojení emailů s úkoly, na což jsem dlouho čekal, a jeho spartánské jednoduchosti pak také přišel na chuť.

V Tasks lze totiž jakýkoli email dvěma kliknutími změnit v úkol, tedy v položku v Task (v otevřeném emailu More Actions/Add to Tasks). Celé Tasks má v Gmailu podobu malého „vyskakovacího“ okna (podobně jako Chat).

(zvětšení kliknutím)


Značná část úkolů mi přichází emailem a tato funkce mi umožňuje bez velkého úsilí udržovat inbox poloprázdný, tzn. nepoužívat ho jako „sekundární úkolovník“, jak bylo mým dřívějším zlozvykem. Emaily, z nichž vyplývá nějaký další krok, totiž bez váhání konvertuji na úkol v Tasks (název úkolu je automaticky převzat z předmětu emailu, ale lze ho editovat) a pak archivuji. V inboxu ponechávám pouze živé konverzace, u kterých další krok dosud není jasný. Přitom jakmile se rozhodnu daný úkol vyřešit, mám jedním kliknutím (na odkaz Related email v obrázku níže) před očima původní zprávu s informacemi k úkolu.

Jak je na screenshotech vidět, úkoly lze tabulátorem hierarchizovat a také jim přidávat  tzv. detaily: poznámku (která může být třeba URL adresou) a datum splnění. Na rozdíl od Google kalendáře si ale nelze nechat poslat upozornění na blížící se „due date“. To může někomu citelně chybět, mne to alespoň nutí sktriktně rozlišovat časově vázané schůzky a úkoly (patřící do kalendáře či aplikace pro řízení projektů) od časově neukotvených úkolů, které plním ve „chvílích volna“.

Jednotlivé úkoly lze klávesovými šipkami s Ctrl posouvat v seznamu nahoru a dolů, a tím intuitivně vyjadřovat jejich prioritu. Při editaci detailů můžete úkol přesunout do jiného seznamu, ne však multiplikovat do více seznamů.

Dále je Tasks velmi jednoduchý. Na levém obrázku níže vidíte otevřenou nabídku seznamů úkolů a příkazů pro jejich správu. Vpravo je otevřena nabídka příkazů pro jednotlivé úkoly.

Google Task můžete spravovat ze svého mobilu jako optimalizovanou webovu stránku (tedy s nutností být on-line). Vyzkoušen mám přístup z iPhonu, kde funguje spolehlivě, i když spíše jen pro prohlížení: úkoly lze odškrtávat, ale nikoli už posouvat v seznamu či jim přidávat detaily; seznamy lze přidávat, ale nikoli už přejmenovávat. Na druhou stranu ušetřím 25 dolarů, které bych za mobilní přístup zaplatil autorům Remember The Milk.

Ti, kterým vadí mít stále zapnutý Gmail, mohou využít doplněk Firefoxu a Tasks si umístit do postraní lišty – více informací najdete zde.

Na závěr pro jistotu dodávám, že Task fungují i v české variantě Gmailu, musíte je ale nejprve zapnout v anglické verzi, a až poté Gmail přepnout do češtiny.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru