Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

4 kroky k bezpečnějšímu (g)é-mailu

By on 30. 3. 2009 in Nástroje with komentářů 6

Prohlásit o internetu, že je bezpečný, mi přijde stejné jako, když někdo začne mávat býkovi červeným hadrem řka, že je barvoslepý. Internet nebyl bezpečný nikdy a nikdy stoprocentně bezpečný nebude. Tečka. Ani Google se svou politikou Don’t be Evil nezmůže nic proti lidské … nešikovnosti. Uživatelé se prostě musí naučit chovat trochu jinak. Vzhledem k tomu, že asi nejcitlivější data k nám proudí prostřednictvím e-mailu, nabízím několik tipů, jak si nenechat gmail ukrást.

1. Neodevzdávejte své heslo dobrovolně

Spíše než jen gmailového, se tento týká všech e-mailových účtů. Ač se to zdá prapodivné, e-mailový účet si nejčastěji ukradnou sami uživatelé, kteří se přihlašují z veřejného místa a velmi často bezmyšlenkovitě odkliknou „zapamatovat heslo „. Udělal jsem malý průzkum mezi svými žáky a nestíhal se divit. Tak co potom chtějí?

Další problém může nastat se stránkami, kam se můžete hlásit prostřednictvím svého gmailového účtu přes GoogleFriends jako je MítVšeHotovo, LinkedIn nebo Facebook. Zatímco tyto stránky vaše hesla rozhodně nezneužijí, u ostatních bych přece jen byl alespoň trochu opatrný.

2. Nepoužívejte (g)mail ve webovém rozhraní

Jak prokázala „soutěž“  Pwn2Own, prohlížeče mají stále své chyby, kdy ani nejnovější software IE 8 neustál hackerský útok. Co to znamená pro uživatele?

Nepoužívejte (G)mail ve webovém rozhraní, raději přejděte na stahování přes IMAP nebo POP služby. Doporučení má ovšem jeden háček: co dělat s tím, když se vám rozhraní líbí a jste na něm emocionálně závislí stejně jako já? Odpověď zní: Riskněte to.

3. Zálohujte e-maily

Pokud používáte Gmail jako svůj „jediný“ e-mail, tj. stahujete a odesíláte poštu i z jiných účtů pomocí služby MailFetcher už jen tento samotný krok je k nezaplacení.

Jedno řešení je občas stáhnout e-maily pomocí POP nebo IMAP rozhraní do Outlooku, Thunderbirdu nebo jiného klientu a databázi standardně zazálohovat.

Kdyby došlo k nečekanému selhání na straně Gmailu, databázi e-mailů můžete z těchto klientů snadno obnovit. Stačí synchronizovat Gmail s vaším klientem pomocí IMAPu a najít složku, kde jste si uložili soubor s archivem databáze.

Druhá možnost by bylo použít funkci Gmail Offline (najdete v Labs, které se zobrazí jen v angličtině), která zpřístupní databázi z vašeho počítače. Stačí zakliknout, nainstalovat doplněk GoogleGears a o víc se starat nemusíte. Tuto funkci jsem osobně nezkoušel, takže neporadím, kam se složka s poštou stahuje. Po stažení stačí zrušit používání Gmailu offline zpět na Online a máte zase na čas vystaráno.

A navíc vám zálohy pošty poskytnou psychickou podporu v případě, že by se opakoval nějaký delší výpadek Gmailu.

4. Dávejte si pozor na sociální inženýry

Jak tvrdí oficiální zpráva Google, většina útoků na Gmail proběhla právě prostřednictvím sociálního inženýrství – útoky phishing). Jako řešení nabízí Google použití protokolu https. V Nastavení v záložce Obecné si zatrhněte Vždy použít protokol HTTPS. V souvislosti se sociálním inženýrstvím by se asi vyplatilo používat také nějaký „bezpečnější“ webový prohlížeč.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru