Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Myšlenkové mapy jako nástroj denně používaný

By on 31. 1. 2009 in Rozvoj with komentářů 13
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Sterilní myšlenkové mapy, které kreslí většina lidí (včetně mě), mají od barvami hýřících kreativních „uměleckých děl“ Tonyho Buzana hodně daleko. Každý, kdo někdy chvíli listoval některou z knihoven myšlenkových map na internetu, musí velmi rychle propadnout skepsi: „Na to přece nemám čas“.

A v podstatě je to pravda. Barevnost se hodí u myšlenkové mapy, s jejíž pomocí budete něco představovat ostatním. Barvy vám pomohou zapamatovat si základní myšlenky, pokud si s jejich pomocí děláte třeba poznámky. Barvy probudí potřebné emoce. A to je vše.

V ostatních případech je ale mapa pouhopouhý nástroj – a nic víc. Vzhledem k tomu, že jsem se nachytal, jak do „map“ kreslím úplně všechno – od poznámek z porady přes úkoly na každý den až po plány hodin (občas dokonce i zápis žákům na tabuli),  přestal jsem v těch „ostatních“ případech barvy používat úplně. Nedokážu si představit, že bych s sebou totiž neustále nosil kromě A4 spirálového bloku také svazeček barevných fixek či malé pastelky. (Teda, ne, že bych to nezkoušel …)

Aby však člověk zamezil vytvoření totálního nepřehledného zmatku, který zákonitě při mapování jednou barvou vznikne, musí se vrátit k absolutním kořenům tvoření myšlenkových map a osvěžit si základní pravidla jejich kreslení.

 • Vždy začínejte mapovat od středu stránky. Bez výjimky. Zpočátku budete mít problém psát větve táhnoucí se zprava doleva. S trochou tréninku ale zjistíte, že se před vámi otevírá úplně nový prostor – a hlavně prostor mnohdy až překvapivě „plný“ zajímavých nápadů.
 • Prostřední uzel musí přitáhnout pozornost. Shrňte do něj základní myšlenku celé mapy. A potom jej stačí zvýraznit od okolní pavučiny čar nějakým jednoduchým způsobem, místo zakroužkování třeba „obláčkem“ a ten lehce vyšrafovat.
 • Pište jen klíčová slova. Odstraňte nadbytečný okolní text. Můžete třeba zkusit nahradit slova obrázkem nebo jednoduchým symbolem.

  (Pod odkazem najdete přehled symbolů, které jsem si – na základě různých ukázek na internetu – vytvořil já. Nepoužívám jej pouze v mapách, ale v podstatě kdekoliv, kde musím vytvářet nějaké poznámky – nejčastěji v studijních textech apod.  Nachází se na zadních deskách bloku, na předních deskách býval v předchozích blocích nakreslený gtd diagram.)

 • Jednotlivá slova pište na samostatné spojovací linky. Snažte se vytvořit tzv.
  „vlnící se text“. Každé klíčové slovo napište na samostatnou linku tím, že jej umístíte výš/níž, než leží slovo nacházející se ve větvi před ním. Mapa je ve výslednku mnohem přehlednější a snadněji se pamatuje. Navíc můžete snadněji zvýrazňovat klíčové pojmy.
 • Naučte se mapu psát VERZÁLKAMI. Text je až nepředstavitelným způsobem přehlednější.
 • Větve důležitých/trvalejších map barveně rozlišujte. A jsme u toho. Aniž bych chtěl, přece jen musím význam barev v mapách zmínit. Tak tedy jen krátce: Barvy prostě pomohou text jednotlivých větví zdůraznit, s jejich pomocí můžete třeba naznačit, v čem jsou jednotlivá témata propojena.

  Pokud se rozhodnete investovat do barevných tužek, doporučuji nezačínat u čtyřbarevných sad. Vyplatí se investovat a zakoupit si alespoň 6 barev. Když už budete u toho, co si nekoupit celou sadu? Vzhledem k tomu, že moje terapie často probíhá v papírnictví (podobně postižení jedinci ví, o čem mluvím, ostatní to nemusí zajímat), vyzkoušel jsem dva druhy barevných fixek – od firmy Stabilo a Steadtler. Tužky vydrží stejně dlouho, barvy jsou víceméně stejné a cena je v Brně úplně stejná. Takže se musíte jen rozodnout, jestli raději držíte tužku trojbokou nebo klasickou šestibokou.

 • Cokoliv vystupuje, snadněji se pamatuje. Nebojte se v mapě zvýraznit klíčové pojmy několikerým obtažením slova, použítím nějakého symbolu nebo pojem rovnou zakroužkovat či použít jiného geometrického tvaru. (Zde je ovšem třeba šetřit, jinak vám jednotlivé větve začnou splývat do sebe).
 • Klíčová slova mapy propojujte pomocí šipek, symbolů nebo jiných pomůcek. Místa, kde se rozdělují/spojují důležité větvě mapy, můžete zdůraznit plným kolečkem. Nebojte se také použít plovoucí větve – např. citáty, reference případně upřesnění a další poznámky, které přímo souvisí se slovem, ale nejdou efektivně převést do mapy, napište běžně do řádků mimo větve mapy a potom je
 • Pokud vám dojde místo, nepřekreslujte mapu na jiný, větší list. Raději si k chybějící části přilepte nový papír nebo obyčejný lepicí lísteček.
 • Jestliže používáte mapu jako seznam úkolů, pojmenujte jednotlivé větve podle kontextů (zde například rozlišuji mezi kontexty @Computer a @Print. Kontext Print, nejčastěji jako podvětev ocení především lidé, kteří mají během dne omezený přístup k tiskárně. Případ učitele: ráno se prostě snažím vytisknout si vše, co budu celé dopoledne v hodinách potřebovat). Jednotlivé další kroky pište celé na jeden řádek,  ale vždy výše nebo níže než je název kontextu (jinými slovy otočte mapu o 90° a pište kroky jeden za druhým vždy s menším pootočením do původní polohy.

  Středovým „uzlem“ (tedy tématem mapy) není nic jiného než datum. Nad mapu seznamu úkolů jsem si zvykl napsat 3 nejdůležitější úkoly dne (stejně tak je můžete zvýraznit v mapě zvýrazňovačem.) Levá (dolní) část mapy slouží – v některých případech, zejména jedná-li se o seznam úkolů na víkendové dny – jako schránka, do níž si píši objevivší se záležitosti. Zde je samozřejmě občas nutné stránku rozšířít – a přijdou na řadu post-it lístečky.

A mimochodem, už jste někdy zkoušeli kreslit mapu na menší formát papíru, než je A4? To je teprve výzva! Docela dobře se tím dá naučit „osekávání“ informací až na samotný základ.

A na závěr jednoduchá, možná i očekávaná otázka: Jak to vidíte s barevností map vy?

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru