Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Základní slovníček pojmů z oblasti Getting Things Done

By on 30. 9. 2008 in Sebeorganizace with komentáře 4
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Agreement (with yourself) – Předsevzetí
Rozhodnutí věnovat pozornost nějaké záležitosti. V okamžiku, kdy se člověk rozhodne se věcí zabývat, mozek nedělá rozdíl, zda záležitost spěchá, nebo počká – neustále předsevzetí připomíná.

Commitment – Závazek
Záležitost, pro kterou už člověk „nadefinoval další kroky“ (v čemž se liší od předchozího předsevzetí něco udělat). V Getting Things Done David Allen nedělá mezi pojmy rozdíl, v pozdějších přednáškách a rozhovorech se ovšem tyto pojmy objevují s různým významem. Zatímco předsevzetí je rozhodnutí se něco uděkat, závazek už je „daný“ a občas musí jej člověk přehodnotit (např. zjistit, zda se věnuje tomu, čemu se věnovat v daném okamžiku má, případně některé závazky přehodnotit, napříkad přesunout schůzku atd.)

GTD Workflow – Schéma řízení pracovního procesu
Jednotlivé kroky a rozhodování (zobrazené jako schéma, např. kniha str. 43), které „vedou“ člověka během „vyřízení“ záležitosti: Sesbírejte – Zpracujte – Zorganizujte – Udělejte – Zhodnoťte
In-basket (Inbox, Intray) – Schránka
Prostor, do něhož se zaznamenávají záležitosti. Jako schránka může sloužit list nebo lístek, na který si člověk nápad okamžitě poznamená, notýsek, telefon, mp3 přehrávač, umělohmotná přihrádka na větší věci nebo složka „doručená pošta“ v e-mailovém klientu. (In-basket byl původní termín Davida Allena, který uživatelé nahradili častějším inbox, méně často potom intray. Allen ve svých projevech používá všechny tři termíny pro označení stejné věci.)
Next Action – Další krok
Jedna „realizovatelná, a současně viditelná“ věc (doslova „jeden krok“, kterou může člověk udělat, aby posunul záležitost ke zdárnému vyřešení
Open loops – nehotové záležitosti, otevřené problémy
Nedořešené záležitosti, případně neukončené, stále běžící projekty
Procrastination – Prokrastinace, odkládání úkolů
Záměrné odkládání důležitých, ale nepříjemných úkolů, místo kterých člověk raději dělá jinou práci. Poznámka vydavatele: v překladu knihy i ve článcích se vyhýbáme slovu “prokrastinace”, protože je podle nás zbytečné, když existuje pěkné české “odkládání”. V české blogosféře se však toto slovo docela ujalo, a nemůžeme vyloučit, že jej některý z autorů převzatých článků i na našem webu použije. ;)
Project (master) list – seznam všech projektů
Jeden z klíčových seznamů gtd musí obsahovat všechny aktuální, budoucí nebo možné projekty.
Reminder (tickler) – připomínka
Připomenutí následujícího dalšího kroku, případně upozornění na odloženou záležitost.
Someday/Maybe – Někdy/Možná
Seznam záležitostí a projektů, kterým se by člověk chtěl možná zabývat někdy v budoucnu, ale nemůže se jim – z různých důvodů (řešení jiných úkoly, ještě nedozrál čas … ) – věnovat nyní.
Stuff – záležitost
Cokoliv, čemu věnujete pozornost – od úkolu od šéfa, tipu, kam vyrazit na dovolenou, přes blikající kontrolku nádrže, nápad na vánoční dárek až po „svět měnící“, „dech beroucí“ nadnárodní mega-projekty. Neurčitá, třeba i nesplnitelná „záležitost“ se v systému mění na hmatatelný a realizovatelný další krok nebo sérii dalších kroků – projekt.
Tickler File – Termínový pořadač
„Pořadač“ obsahující 31 listů pro jednotlivé dny a 12 listů pro měsíce v roce. Slouží jako sběrné místo pro připomínky, které se nezapisují do kalendáře, protože člověk neví, zda se jim bude zcela určitě věnovat (např. pozvánka na koncert za čtvrt roku neznamená, že na koncert člověk 100% půjde.)
To Do List/Next Action List – Seznam úkolů / Seznam dalších kroků
Seznam dalších kroků se liší od „klasického“ seznamu úkolů v těchto bodech:
1. Všechny další kroky jsou splnitelné, tzn. při pohledu na seznam vím, co přesně budu dělat a jak poznám, že je práce hotova.
2. Každý další krok je nejbližší možná věc, kterou musím udělat, abych posunul danou věc kupředu.
Seznamy úkolů v běžných systémech mohou obsahovat jak další kroky, tak i celé projekty, které v jednom okamžiku udělat rozhodně nejdou.
Waiting For – seznam Čekám na…
Místo, kde si člověk vede seznam delegovaných úkolů
Weekly Review – Týdenní hodnocení
Pravidelné hodnocení celého systému, během kterého si systém aktualizujete.

Tento slovníček v základu vytvořil uživatel Workaholic, který má svůj blog zde.
Děkujeme autorovi za poskytnutí tohoto materiálu.

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru