Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Když se nechce do práce… co s tím?

Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Sedíte před monitorem, prsty se zlehka dotýkají kláves a oči se doslova vpíjí do seznamů úkolů a … nic. Hlava zvládla rozplánovat práci. Mozek si uvědomuje, proč je práce důležitá. Tak proč nevysílá patřičné signály? Prostě se mu nechce. Temno před sebou, temno kolem sebe, temno za sebou. Hirošima – hadr.

Většina kvalitních metod time-managementu učí, jak je důležité vytvořit si seznam úkolů. Zamyslím se, napíšu jej na seznam
o B: [brainstorm] Čl. time-management
a dál hledím do prázdné obrazovky. V dobře vytvořeném seznamu úkolů to nebude. Ten vytvořit – jak vidíte – umím. (Respetive, naučil jsem se.)
Vím, co bych měl dělat („brainstormovat“ obsah článku). Vím, jaký bude výstup (předpřipravený obsah článku na blog). Problém je v tom, že se mi do úkolu nechce. Kde může být problém?
 

Jak se hnout z místa?

Začít

Nejtěžší krok u čehokoliv, do čeho se nám moc nechce. Jakmile jednou člověk začne, pokračovat není zas tak těžké. To máte jako s běháním. Stačí si vzít šortky, uvázat čelenku a zavázat tkaničky – a vyjít ze dveří. Těch pár kilometrů se už nějak uběhne.Podobně to funguje i s článkem. Stačí začít psát. Kdysi jsem četl, že Ivan Klíma napíše dva odstavce, které ihned poté smaže. Zní to sice hloupě, jednu věc ale jeho metodě nezapřu: když vím, že můžu ten blábol po sobě okamžitě smazat, nedávám si zase tak moc pozor a píšu. Nechuť pomalu mizí, sem tam se objeví i nějaká ta myšlenka …

Nastavit timebox

Druhá možnost pro méně tvůrčí práci. Pokud se vám do něčeho nechce (jako třeba mě do agendy na začátku školního roku, tzn. spousty dotazníků, přihlášek do předmětů, seznamů a já nevím čeho všeho), sednu si po vyučování ke stolu, nastavím timer na hodinkách na 15 minut – a nehnu se z místa, dokud nezapípá. (V lepším případě dokud nemám práci hotovou.)
Pokud se vám do této práce skutečně nechce, zkuste si nastavit čas na kratší dobu – třeba 5 minut. Musíte ale dodržet jedinou podmínku: během těch 5 minut se člověk nesmí věnovat ničemu jinému. Jen papírovat, třídit, skládat, zařazovat, vyplňovat.

Rozdrobit do menších úkolů

Člověku se často do nějakého úkolu nechce proto, že si podvědomě uvědomuje, jak náročný úkol jej čeká. Allenovo getting things done mě na toto téma naučilo velmi důležitý bod: je to skutečně „další krok“ Není to náhodou celý „projekt“ ?
Co takový úkol „sestavit dotazník pro hodnocení rozvoje klíčových kompetencí žáků II. stupně„? Výsledkem je sice jen jeden spoře popsaný kus papíru, ale co takhle nějak si rozdrolit těch odhadnutých 15 minut práce?
o 5min porozhlédnout se po netu, jestli náhodou něco podobného neexistuje (Inspirace je potřeba, zejména když jsem nikdy nic podobného v praxi na českých školách neviděl.)
o 5min zpracování výsledků – stanovit 5 indikátorů pro kompetenci
o 5min tvobra samotného dotazníku
Výsledek? S dotazníkem jsem si hrál přes 3 hodiny ve dvou dnech (tzv. „kreativní pauza“), skládá se dohromady ze 35 otázek, hodnotí se do 4 kolonek, které se snadno vyhodnocují pomocí stupidního, ale celkem sledovatelného bodového systému. A to se mi do toho vůbec nechtělo!
Stejně tak jde rozdrobit třeba jakýkoliv text. Když se nemůžu hnout z místa, nastřílím si ve Freemindu 5 bublin (např. úvod – argument pro – proti – srovnání – závěr) a jede to jak po másle.

Soustředit se jen na jeden úkol

Tento článek vzniká v okamžiku, kdy na mě z jedné strany mluví dcera (kreslí obrázky a chce, abych je okamžitě hodnotil, a k tomu mě přemlouvá, abych ji naučil kreslit hrad), z druhé strany hraje hudba na uklidnění a ještě na mě mrká konverzace s ex-žákyní na icq. K tomu článek.
Na téma multitasking jsem se již vyslovil. Nezbývá než vypnout winamp, zavřít dveře, zavřít outlook, vypnout mobil a odpojit se od netu. Jinak článek nedopíšu.
Změnit pracovní návyky není úkol vůbec snadný. Aspirující pedagog neustále slyší, že bez motivace žáků se nikdy nehne z místa. To je sice krásné, páni profesoři didaktiky. Jen by možná pomohlo, kdybyste přidali pár tipů, jak donutit do práce sebe sama. Jinak totiž do té hodiny ani nemusím chodit.

Několik tipů na motivaci bych měl. Asi si je schovám do příště.

Originální verzi tohoto příspěvku publikoval Workaholic na svém blogu.
Děkujeme autorovi za poskytnutí tohoto materiálu.

 

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru